Sajnos nem mondható, hogy Magyarország dicsőséges korszakát élné az elmúlt évtizedekben. Egyre több az elszegényedő család és egyre nagyobb a különbség a szegények és a gazdagok között. A gazdag réteg megteheti, hogy saját lakása, háza legyen, akár nem is csak egy. Azonban a szegényebbek rá kényszerülnek, hogy albérletbe menjenek, akárcsak azok a fiatalok, akik az egylakásos középrétegből vágnak bele az életbe. Ez önmagában nem is akkora probléma, csak éppen a társadalmunk nem erre rendezkedett be. Azonban, hogy ki tudjuk hozni a legjobbat a lakások bérléséből figyelembe kell vennünk néhány dolgot, hogy ne érjen hatalmas meglepetés bennünket! Ezekre adunk néhány tippet:
1. Nézd meg jól!
Ha elmész egy albérletet megnézni, akkor ne csak felületesen vizsgáld át a lakást, hiszen érhetnek később kellemetlen meglepetések. Kérdezd meg melyik bútor tartozik biztosan a lakáshoz és melyik maradhat, esetleg melyik mozdítható el máshova! Nézd meg a fűtési rendszert (akár szakértő ismerőst is érdemes hívni), hogy minden rendben van-e vele, mert csalódás lehet, ha a főbérlő nem akarja kifizetni a rendszer megjavíttatását. Ugyanígy nézd meg a konnektorok állapotát, akár a falakban lévő vezetékeket is megkukkanthatjuk nem szenesedtek-e már el. A vízvezetékeknek is érdemes utánanézni, mi az ami folyik rendesen, mi az ami nem.
2. Pénz
Lehet, hogy az egyik albérlet csábítónak tűnik az ára miatt, de számolj mindig utána, hogy tényleg így van-e! Az albérlet fizetése ugyanis nem csak albérleti díjból áll, hanem a rezsi költségét, illetve a közösköltséget is érdemes figyelembe venni. Nem mindegy egy téli hónapban, hogy panelprogramos házról beszélünk vagy sem, illetve az sem mindegy, hogy milyen a ház fekvése, ezek a dolgok is emelhetik a rezsit. Valamint az egyes pontban jelölt problémák javítását is érdemes megbeszélni a főbérlővel, hogy ki fizeti ki, illetve azt is, ha egyéb újítást szeretnénk végezni a lakáson.
3. Eladó-e a ház
Milyen jó is, ha találsz egy minden szempontból ideális albérlet, beköltözöl és élvezed a nyugalmat, azonban a következő héten már jönnek is az első érdeklődők, hogy megnézzék a lakást. Ezt érdemes tisztázni az odaköltözés előtt, érdemes nekünk is utánanézni, hogy hirdetik-e valahol a lakást.
4. Díj emelés
Milyen kellemetlen, ha már befészkeltük magunkat valahova és néhány hónap múlva szól a főbérlő, hogy ideje lenne már emelni az albérleti díjat. Azonban ezt is már az elején meghatározhatjuk, hogy meddig maradjon ugyanannyi az albérleti díj.
5. Szerződés
Végül a talán legfontosabb! Szerződést kell írni mindenről. Az előző pontokról is, illetve minden apró részletről, amit mi fontosnak látunk. Például ne felejtsük beleírni a szerződésbe a beköltözéskor felírt óraállásokat sem. A kaució sorsát se hagyjuk szó nélkül a szerződésben. Az interneten találhatunk több mintát is, azok kiegészítésével biztonságba érezhetjük magunkat az új albérleteinkben, amik ékszerek lesznek így számunkra.